ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ ЧЕРЕЗ КРИЗУ ДУХОВНОГО ВИМІРУ

Автор(и)

  • Тетяна Дишкант Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Ukraine

DOI:

https://doi.org/10.21564/2663-5704.53.258163

Ключові слова:

дух, духовний вимір, вертикаль цінностей, цілісність, парадигма постмодернізму

Анотація

У статті розглядається, що собою являє така сутнісна характеристика людини і її діяльності, як дух. Визначено, що поняття «дух» має двояке значення - у разі прямого співвіднесення з людиною йдеться про нього, як про іманентно притаманну людині розумну волю, що забезпечує прагнення до перетворення себе і світу. Якщо ж говорити про діяльність, то дух виступає як її ідея, тобто як те, що не дозволяє звести діяльність до простої функціональності. У зв'язку з виявленою двоякою можливістю спрямованості духу, духовність визначається як спрямованість людини до вищих цінностей, до яких прийнято відносити добро, істину, красу, свободу і справедливість, тобто до того, що і визначає людяність в людині.

У зв'язку з тим, що дух, духовність - це те, що вислизає від процедурної раціональності, в сучасному надпрагматичному світі вважають, що не втратять нічого, якщо позбудуться від настільки «непотрібних», аспектів самої людини і її буття. У статті аналізується чи це так. Оцінюється можливі наслідки у разі подальшого нейтрального або негативного ставлення до таких екзистенціальних сутностей як дух і духовність. Проблема проілюстрована за допомогою відомого психологічного експерименту Джона Б. Калхуна «Всесвіт 25». За аналогією з'ясувалося, що суспільство споживання, яке застрягло на рівні задоволення матеріальних потреб, фрагментується і вироджується в сукупність індивідів, які втратили соціальну і духовну складові сутності людини.

Біографія автора

Тетяна Дишкант, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"

кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії

Посилання

Fuko, M. (1994). Slova i veshhi. Arxeologiya gumanitarny`x nauk. Sankt-Peterburg: A-cad. [in Russian].

Krymskyi, S.B. (2003). Zaklyky dukhovnostі XXI stolіttia – Kyiv: Akademіia [In Ukrainian].

Khamіtov, N.V. (2017). Fіlosofska antropolohіia: aktualnі problemy. Vіd teoretychnoho do praktychnoho povorotu. Kyiv: KNT. [In Ukrainian].

Sidak, L.N. (2018). Duxovny`e osobennosti i svojstva by`tiya lichnosti. [Spiritual features and properties of being a person]. Aktual`ny`e nauchny`e issledovaniya v sovremennom mire – Actual scientific research in the modern world, issue 41, 85-91. [in Russian].

Buieva, L.P. (1996). Dukhovnіst і problemy moralnoi kultury. Voprosy` filosofii – Questions of Philosophy, 2, 3 – 7 [In Russian].

Lozovoi V.O., & Ponedіlok, A.І. (2018). Bezdukhovnіst yak odyn іz faktorіv samoruinatsіi osobystostі. Vіsnyk Natsіonalnoi yurydychnoi akademіi Ukrainy іm. Yaroslava Mudroho. Serіia: Fіlosofіia, fіlosofіia prava, polіtolohіia – Bulletin of the National Law Academy of Ukraine named after Yaroslav the Wise. Series: Philosophy, philosophy of law, political science, 38, 31 – 42. [In Ukrainian].

Shevchenko, H.P. (2014). Osvіta ta dukhovne vykhovannia liudynu. [Education and spiritual education of man]. Vytoky pedahohіchnoi maisternostі – The origins of pedagogical skills, issue 13, 8 – 12. [In Ukrainian].

Bekh, І.D. (2006). Vykhovannia osobystostі: Skhodzhennia do dukhovnostі . Kyiv: Lybіd. [In Ukrainian].

Dem'ianiuk, T.D. (2007). Dukhovno–moralne vykhovannia osobystostі: іnnovatsіinyi pіdkhіd. Rіvno: Volynskі oberehy. [In Ukrainian].

Bakhtin, M.M. (1986). E`stetika slovesnogo tvorchestva. Moskva: Iskusstvo. [in Russian].

Berdyaev N.A., (2003). Duh i real`nost`. URL: https://www.libfox.ru/169597-6-nikolay-berdyaev-duh-i-realnost.html#book [in Russian].

Kamiu, A. (1991). Vybranі tvory. Kyiv: Vydavnytstvo khudozhnoi lіteratury «Dnіpro» [In Ukrainian].

Delyoz, Z. & Gvattari, F. (2012). Delyoz Zhil`, Gvattari Feliks Kapitalizm i shizofreniya Kniga 2. Ty`syacha plato. URL: https://royallib.com/read/delez_gil/kapitalizm_i_shizofreniya_kniga_2_tisyacha_plato.html#0 [in Russian].

E`pshtejn, M.N. (2000). Postmodern v Rossii. Literatura i teoriya. Moskva: izdanie R. E`linina. [in Russian].

Losev, A.F. (2001). Dialektika mifa. Moskva: My`sl`. [in Russian].

Mamardashvili, M.M. (1996). Vvedenie v filosofiyu. Neobxodimost`sebya. Moskva: Labirint. URL: https://7lafa.com/books/79293/6 [in Russian].

Delyoz, Z., & Gvattari, F. (1998). Chto takoe filosofiya? Moskva, Sankt-Peterburg: In-t e`ksperimental`noj sociologii; Aleteja. [in Russian].

Calhoun, John B. (1973). Death Squared: The Explosive Growth and Demise of a Mouse Population. URL:

https://socionic.info/bukalov/wp/wp-content/uploads/2015/01/mouse_population.pdf

[in English].

Shyutcz , A. (2003). Smy`slovaya struktura povsednevnogo mira. Social`ny`j mir i teoriya social`nogo dejstviya. Moskva: Institut Fonda «Obshhestvennoe mnenie». URL: https://gtmarket.ru/laboratory/basis/5584/5588 [in Russian].

Veblen, T.Z. (1984). Teoriya prazdnogo klassa. Moskva: Progress. [in Russian].

Buber, M. (1998). Problema cheloveka. URL: https://www.rulit.me/books/problema-cheloveka-download-free-340500.html [in Russian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-10-06

Як цитувати

Дишкант, . Т. . (2022). ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ ЧЕРЕЗ КРИЗУ ДУХОВНОГО ВИМІРУ. "Вісник НЮУ імені Ярослава Мудрого". Серія: Філософія, філософія права, політологія, соціологія, 2(53). https://doi.org/10.21564/2663-5704.53.258163

Номер

Розділ

Філософія